Vishay/Dale RWR78S20R0BSRSL
RWR78S20R0BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S20R0BSRSL
Brief Description
RES 20 OHM 10W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S20R0BSRSL.pdf
Availability of RWR78S20R0BSRSL
QUANTITY
RWR78S20R0BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S20R0BSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR78S20R0BSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20
Tolerance±0.1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S20R0BSRSL
Related LinksRWR78S2, RWR78S20R0BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S20R0BSRSL Details Description
Related parts for RWR78S20R0BSRSL
RES SMD 6.2K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 13-17 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES 2.857K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS 3.81MM GRN R/A datasheet.pdf
TVS DIODE 30.8VWM 49.9VC DO201A datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 1% 3W 2512 datasheet.pdf