Vishay/Dale RWR78S20R0FMB12
RWR78S20R0FMB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S20R0FMB12
Brief Description
RES 20 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S20R0FMB12.pdf
Availability of RWR78S20R0FMB12
QUANTITY
RWR78S20R0FMB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S20R0FMB12
Internal Part NumberEIS-RWR78S20R0FMB12
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S20R0FMB12
Related LinksRWR78S2, RWR78S20R0FMB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S20R0FMB12 Details Description
Related parts for RWR78S20R0FMB12
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 12V datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG MULT CONFG ADJ 2.1A SOT23 datasheet.pdf
IC DDR2 SDRAM 2GBIT 3NS 63FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
C-144-10T FLAG RING KRIMP TAPE datasheet.pdf
RES 7.41K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 6" 8A MED datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf