Vishay/Dale RWR78S20R0FRS73
RWR78S20R0FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S20R0FRS73
Brief Description
RES 20 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S20R0FRS73.pdf
Availability of RWR78S20R0FRS73
QUANTITY
RWR78S20R0FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S20R0FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR78S20R0FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S20R0FRS73
Related LinksRWR78S2, RWR78S20R0FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S20R0FRS73 Details Description
Related parts for RWR78S20R0FRS73
RES SMD 1M OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 32.2VC SMB datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 4POS datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 378MA 490 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RHT/AT 1300 TOOLING KIT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf