Vishay/Dale RWR78S20R0FSS73
RWR78S20R0FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S20R0FSS73
Brief Description
RES 20 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S20R0FSS73.pdf
Availability of RWR78S20R0FSS73
QUANTITY
RWR78S20R0FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S20R0FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR78S20R0FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S20R0FSS73
Related LinksRWR78S2, RWR78S20R0FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S20R0FSS73 Details Description
Related parts for RWR78S20R0FSS73
IC DRIVER BRIDGE 3-PHASE 28-SOIC datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 100V 12A TO-3 datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 50ppm 18pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 2.60mm pitch datasheet.pdf
IC OPAMP GP 6.5MHZ RRO TSOT23-6 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 15A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 62 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
LABEL CARD SILVER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156" datasheet.pdf