Vishay/Dale RWR78S2320FRBSL
RWR78S2320FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S2320FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 232 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S2320FRBSL.pdf
Availability of RWR78S2320FRBSL
QUANTITY
RWR78S2320FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S2320FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR78S2320FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)232
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S2320FRBSL
Related LinksRWR78S2, RWR78S2320FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S2320FRBSL Details Description
Related parts for RWR78S2320FRBSL
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
CONN D-SUB RCPT 44POS CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 1.87K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU DL SOT23-8 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 18POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CAP FILM 7500PF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 20 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf