TE Connectivity Potter & Brumfield Relays V23100V4305C000
V23100V4305C000 picture photo
Mfg. Part Number
V23100V4305C000
Manufacturer
Product Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brief Description
RELAY REED SPDT 250MA 5V
Datasheet Download
V23100V4305C000.pdf
Availability of V23100V4305C000
QUANTITY
V23100V4305C000 Order Process
Ship out your order
Specifications of V23100V4305C000
Internal Part NumberEIS-V23100V4305C000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesV23100-V4, AXICOM
PackagingTube
Relay TypeReed
Coil TypeNon Latching
Coil Current25mA
Coil Voltage5VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)250mA
Switching Voltage175VDC - Max
Turn On Voltage (Max)3.5 VDC
Turn Off Voltage (Min)0.75 VDC
Operate Time1.1ms
Release Time1.6ms
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialRuthenium (Ru)
Coil Power125 mW
Coil Resistance200 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V23100V4305C000
V23100V4305C000 Details Description
Related parts for V23100V4305C000
OSC XO 125.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CABLE SATA 3.0 R/A-ST 1.0M datasheet.pdf
CONN HEADER 76POS .100" STR TIN datasheet.pdf
LIMIT SW COMPONENT PART BEARING datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
CABLE TIE 18 LB 3.93" YELLOW datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
500 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 5W DO214AB datasheet.pdf