Vishay/Dale RWR78S2372FRB12
RWR78S2372FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S2372FRB12
Brief Description
RES 23.7K OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S2372FRB12.pdf
Availability of RWR78S2372FRB12
QUANTITY
RWR78S2372FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S2372FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR78S2372FRB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)23.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S2372FRB12
Related LinksRWR78S2, RWR78S2372FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S2372FRB12 Details Description
Related parts for RWR78S2372FRB12
CABLE TIE BARB TY 120LB 27.5" datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR LP 2.80V SC70-3 datasheet.pdf
RES SMD 1.1M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC VCXO 45.1584MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
TEST POINT JACK INSL RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
RES 1.29K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 101MM datasheet.pdf
ROUND SPACER M3.5 NYLON 1/4" datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT PCB SKT datasheet.pdf