Vishay/Dale RWR78S2R70FRBSL
RWR78S2R70FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S2R70FRBSL
Brief Description
RES 2.7 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S2R70FRBSL.pdf
Availability of RWR78S2R70FRBSL
QUANTITY
RWR78S2R70FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S2R70FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR78S2R70FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.7
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S2R70FRBSL
Related LinksRWR78S2, RWR78S2R70FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S2R70FRBSL Details Description
Related parts for RWR78S2R70FRBSL
RES SMD 120 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20-2B 1-5V datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 29MM datasheet.pdf
CONSOLE SYSTEM datasheet.pdf
45+45 DIL VERT SOCKET 8.5MM datasheet.pdf