Vishay/Dale RWR78S30R9FSRSL
RWR78S30R9FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S30R9FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 30.9 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S30R9FSRSL.pdf
Availability of RWR78S30R9FSRSL
QUANTITY
RWR78S30R9FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S30R9FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR78S30R9FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30.9
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)