Vishay/Dale RWR78S3480FMBSL
RWR78S3480FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S3480FMBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 348 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S3480FMBSL.pdf
Availability of RWR78S3480FMBSL
QUANTITY
RWR78S3480FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S3480FMBSL
Internal Part NumberEIS-RWR78S3480FMBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)348
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S3480FMBSL
Related LinksRWR78S3, RWR78S3480FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S3480FMBSL Details Description
Related parts for RWR78S3480FMBSL
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV 4CH RS232 32BGA datasheet.pdf
RES 100K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 13POS SKT datasheet.pdf
RES 25.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
LM 3.5/135/5 BK 4.5MM PIN datasheet.pdf
RES SMD 430K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 187MA 1.35 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 5.5A 41 MOHM SMD datasheet.pdf