Vishay/Dale RWR78S3650FSBSL
RWR78S3650FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S3650FSBSL
Brief Description
RES 365 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S3650FSBSL.pdf
Availability of RWR78S3650FSBSL
QUANTITY
RWR78S3650FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S3650FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR78S3650FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)365
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S3650FSBSL
Related LinksRWR78S3, RWR78S3650FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S3650FSBSL Details Description
Related parts for RWR78S3650FSBSL
CONN FFC VERT 36POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4250K 2SMD datasheet.pdf
CABLE 5COND 10AWG BLACK 5000' datasheet.pdf
TERMINAL WSI 25/1 CC datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
FEED THRU CAP datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 500A AC datasheet.pdf