Vishay/Dale RWR78S3742FSBSL
RWR78S3742FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S3742FSBSL
Brief Description
RES 37.4K OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S3742FSBSL.pdf
Availability of RWR78S3742FSBSL
QUANTITY
RWR78S3742FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S3742FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR78S3742FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)37.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S3742FSBSL
Related LinksRWR78S3, RWR78S3742FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S3742FSBSL Details Description
Related parts for RWR78S3742FSBSL
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 40W datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
BOX PLSTC TRN BLUE 9.45"LX6.3"W datasheet.pdf
FIXED IND 2.5UH 20A 1.43 MOHM datasheet.pdf
BOLT HEX 7/16-14 datasheet.pdf
IC BUCK SYNC ADJ 20WQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf