Cornell Dubilier Electronics SFD44T40K391B-F
SFD44T40K391B-F picture photo
Mfg. Part Number
SFD44T40K391B-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 40UF 10% 440VAC QC TERM
Datasheet Download
SFD44T40K391B-F.pdf
Availability of SFD44T40K391B-F
QUANTITY
SFD44T40K391B-F Order Process
Ship out your order
Specifications of SFD44T40K391B-F
Internal Part NumberEIS-SFD44T40K391B-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package24
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesSF
PackagingBulk
Capacitance40µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC440V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension3.660" L x 1.970" W (92.96mm x 50.04mm), Lip
Height - Seated (Max)4.030" (102.36mm)
Termination*
Lead Spacing0.810" (20.57mm)
ApplicationsMotor Run
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFD44T40K391B-F
Related LinksSFD44T4, SFD44T40K391B-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SFD44T40K391B-F Details Description
Related parts for SFD44T40K391B-F
IC DAC 12BIT MULT HS 20-CDIP datasheet.pdf
CABLE SERIAL ATA R/A FEMALE .75M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC CTRLR SMPS OVP OTP OCP 16DIP datasheet.pdf
RES 0.12 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 35.328MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
PTC RESETTABLE RADIAL 16V 1.55A datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 100PS GOLD datasheet.pdf
RES 221 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12MM XCUT datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTR 9V 6.03W datasheet.pdf