Vishay/Dale RWR78S39R2FRRSL
RWR78S39R2FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S39R2FRRSL
Brief Description
RES 39.2 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S39R2FRRSL.pdf
Availability of RWR78S39R2FRRSL
QUANTITY
RWR78S39R2FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S39R2FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR78S39R2FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39.2
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S39R2FRRSL
Related LinksRWR78S3, RWR78S39R2FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S39R2FRRSL Details Description
Related parts for RWR78S39R2FRRSL
RECTIFIER BRIDGE 35A 400V GBPC datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 67MA 45 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 11.3 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
RES 1.91 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 0.100 SMD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
3,3UF 25V 10X7X5MM 125C 20000H datasheet.pdf