Vishay/Dale RWR78S39R2FSB12
RWR78S39R2FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S39R2FSB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 39.2 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S39R2FSB12.pdf
Availability of RWR78S39R2FSB12
QUANTITY
RWR78S39R2FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S39R2FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR78S39R2FSB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)39.2
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S39R2FSB12
Related LinksRWR78S3, RWR78S39R2FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S39R2FSB12 Details Description
Related parts for RWR78S39R2FSB12
MOSFET N-CH 500V 7.2A TO-3P datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK 16MM KEYCODE 006 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
3-30V 10A OUT RIPPLE ATTENUATOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
RES 121K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 121K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
CAP ALUM 38000UF 20% 10V FLATPCK datasheet.pdf