Vishay/Dale RWR78S3R83FRRSL
RWR78S3R83FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S3R83FRRSL
Brief Description
RES 3.83 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S3R83FRRSL.pdf
Availability of RWR78S3R83FRRSL
QUANTITY
RWR78S3R83FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S3R83FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR78S3R83FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.83
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S3R83FRRSL
Related LinksRWR78S3, RWR78S3R83FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S3R83FRRSL Details Description
Related parts for RWR78S3R83FRRSL
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC VOLT MONITOR QUAD 10-UMAX datasheet.pdf
22MM IND CTRL ROUND SCREEN datasheet.pdf
IC MPU MPC86XX 1.067GHZ 994BGA datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV RATIO 8DIP datasheet.pdf
RES 1.15 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SURFACE BELT 3/4X72" A VFN datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 80V 100MA ESV datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS JAM NUT SKT datasheet.pdf