Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y162512K0000D9W
Y162512K0000D9W picture photo
Mfg. Part Number
Y162512K0000D9W
Brief Description
RES SMD 12K OHM 0.5% 0.3W 1206
Datasheet Download
Y162512K0000D9W.pdf
Availability of Y162512K0000D9W
QUANTITY
Y162512K0000D9W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y162512K0000D9W
Internal Part NumberEIS-Y162512K0000D9W
SeriesVSMP
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)12k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.062" W (3.20mm x 1.57mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y162512K0000D9W
Y162512K0000D9W Details Description
Related parts for Y162512K0000D9W
CONN HEADER 14POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 11POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
SC SIMPLX/MT-RJ 5M1 C/A datasheet.pdf
LED COOL WHITE DIFFUSED 2SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 5 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
LSF-SMT 5.08/04/180 1.5 BK datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf