Apem Inc. QS121XXG12
QS121XXG12 picture photo
Mfg. Part Number
QS121XXG12
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
INDICATOR 12MM FIXED GR 12V SLDR
Datasheet Download
QS121XXG12.pdf
Availability of QS121XXG12
QUANTITY
QS121XXG12 Order Process
Ship out your order
Specifications of QS121XXG12
Internal Part NumberEIS-QS121XXG12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesQS
TypeLED
Lamp ColorGreen
Lens ColorGreen
Lens TransparencyDiffused
RatingsDC
Voltage12V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.47" (11.94mm)
Lens Style/SizeRound with Flat Top, 14.00mm
Millicandela Rating20mcd
Wavelength - Peak-
Viewing Angle30°
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QS121XXG12
Related LinksQS121, QS121XXG12 Datasheet, Apem Inc. Distributor
QS121XXG12 Details Description
Related parts for QS121XXG12
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 7A 36V datasheet.pdf
CAP CER 47PF 25V T2H 0201 datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 4-11V 3.33A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
RES SMD 8.66K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
D4SL-N3PFA-DN datasheet.pdf
RES 500 OHM 1/2W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 341 I/O 484FBGA datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf