Vishay/Dale RWR78S3R83FSBSL
RWR78S3R83FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S3R83FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.83 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S3R83FSBSL.pdf
Availability of RWR78S3R83FSBSL
QUANTITY
RWR78S3R83FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S3R83FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR78S3R83FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.83
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S3R83FSBSL
Related LinksRWR78S3, RWR78S3R83FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S3R83FSBSL Details Description
Related parts for RWR78S3R83FSBSL
IC GATE AND 1CH 2-INP 5-TSSOP datasheet.pdf
EIS REC HSG 4P RED datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 6SMD datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 12W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
Connector Socket 60 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
BARBED FASTENER 1.670" NYLON BLK datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 270MA 660 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 66POS CABLE SKT datasheet.pdf
LT CURTAIN COVER PAIR datasheet.pdf
CAP CER 18PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf