Vishay/Dale RWR78S4701FMB12
RWR78S4701FMB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S4701FMB12
Brief Description
RES 4.7K OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S4701FMB12.pdf
Availability of RWR78S4701FMB12
QUANTITY
RWR78S4701FMB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S4701FMB12
Internal Part NumberEIS-RWR78S4701FMB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S4701FMB12
Related LinksRWR78S4, RWR78S4701FMB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S4701FMB12 Details Description
Related parts for RWR78S4701FMB12
CONN SAI 8 M IDC HARAX 3POS datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS SMT VERT 30AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
1.5MM WTB VHDR SMT T&R/CAP datasheet.pdf
RES 0.191 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
UPPER PART INSTALLATION HOUSING datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 200MW SOD323 datasheet.pdf