Vishay/Dale RWR78S47R5FRRSL
RWR78S47R5FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S47R5FRRSL
Brief Description
RES 47.5 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S47R5FRRSL.pdf
Availability of RWR78S47R5FRRSL
QUANTITY
RWR78S47R5FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S47R5FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR78S47R5FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47.5
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S47R5FRRSL
Related LinksRWR78S4, RWR78S47R5FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S47R5FRRSL Details Description
Related parts for RWR78S47R5FRRSL
IC MCU 16BIT 12KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10V 20% 1611 datasheet.pdf
IC CLOCK GEN FIBRE CHAN 8-TSSOP datasheet.pdf
RES MO 2W .62 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 8.45K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 18PF 6KV SL RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 131 I/O 160PQFP datasheet.pdf
LED RED DIFFUSED 0805 SMD datasheet.pdf
DIE RD 15/16 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf