Vishay/Dale RWR78S4990FSBSL
RWR78S4990FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S4990FSBSL
Brief Description
RES 499 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S4990FSBSL.pdf
Availability of RWR78S4990FSBSL
QUANTITY
RWR78S4990FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S4990FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR78S4990FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)499
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S4990FSBSL
Related LinksRWR78S4, RWR78S4990FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S4990FSBSL Details Description
Related parts for RWR78S4990FSBSL
FILTER LINE 2.8MH 0.5A VERTICAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 35A 32VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 12POS .197 TIN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 220KHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 13POS datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY RA BKWY 14POS datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MINITEK ACTIVE LATCH HSG datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf