Vishay/Dale RWR78S4R02FRBSL
RWR78S4R02FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S4R02FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.02 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S4R02FRBSL.pdf
Availability of RWR78S4R02FRBSL
QUANTITY
RWR78S4R02FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S4R02FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR78S4R02FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.02
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S4R02FRBSL
Related LinksRWR78S4, RWR78S4R02FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S4R02FRBSL Details Description
Related parts for RWR78S4R02FRBSL
CONN PLUG FEMAL 4PIN PLAS SILVER datasheet.pdf
TAPE ALUM FOIL 152.4MMX55M datasheet.pdf
FILTER 1-PHASE GENERAL EMI 3A datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 25V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 16SKT R/A PCB datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK SMT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
OSC MEMS 27.1200MHZ CMOS SMD datasheet.pdf