Vishay/Dale RWR78S4R64FSS73
RWR78S4R64FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S4R64FSS73
Brief Description
RES 4.64 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S4R64FSS73.pdf
Availability of RWR78S4R64FSS73
QUANTITY
RWR78S4R64FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S4R64FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR78S4R64FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.64
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S4R64FSS73
Related LinksRWR78S4, RWR78S4R64FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S4R64FSS73 Details Description
Related parts for RWR78S4R64FSS73
FUSE CLIP CARTRIDGE PCB datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
INTERFACE 208PQFP LFXP3E datasheet.pdf
RES SMD 95.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 16.369MHZ SNWV SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 1 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 47.5K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RJ45 RA NO SHIELD WITH LED datasheet.pdf
Connector Receptacle USB - micro AB 2.0 5 Position Board Cutout, Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf