United Chemi-Con EGXL500EC5221MJ20S
EGXL500EC5221MJ20S picture photo
Mfg. Part Number
EGXL500EC5221MJ20S
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EGXL500EC5221MJ20S.pdf
Availability of EGXL500EC5221MJ20S
QUANTITY
EGXL500EC5221MJ20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EGXL500EC5221MJ20S
Internal Part NumberEIS-EGXL500EC5221MJ20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGXL
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current970mA
Impedance190 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EGXL500EC5221MJ20S
Related LinksEGXL500EC, EGXL500EC5221MJ20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EGXL500EC5221MJ20S Details Description
Related parts for EGXL500EC5221MJ20S
RES SMD 8.66K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG BCK BST INV 5V 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER RTANG 2POS PCB TIN datasheet.pdf
TVS DIODE 8VWM 13.6VC SMA datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 2.048MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS STR 7.62MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
ADHESIVE FERRITE ABSORBENT MATER datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM T412 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf