Vishay/Dale RWR78S4R87DSRSL
RWR78S4R87DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S4R87DSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.87 OHM 10W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S4R87DSRSL.pdf
Availability of RWR78S4R87DSRSL
QUANTITY
RWR78S4R87DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S4R87DSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR78S4R87DSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.87
Tolerance±0.5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S4R87DSRSL
Related LinksRWR78S4, RWR78S4R87DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S4R87DSRSL Details Description
Related parts for RWR78S4R87DSRSL
CAP ALUM 47UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL TTL HP SOT363 datasheet.pdf
TVS DIODE 28.2VWM 59VC DO15 datasheet.pdf
CONN RCPT IPASS R/A 36POS SMD datasheet.pdf
CAP CER 150PF 6KV RADIAL datasheet.pdf
IGBT 600V 121A 520W TO-247 datasheet.pdf
GDT 470V 20% 5KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3.5MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
MODULE DDR2 SDRAM 2GB MINIRDIMM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf