Vishay/Dale RWR78S5491FRRSL
RWR78S5491FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S5491FRRSL
Brief Description
RES 5.49K OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S5491FRRSL.pdf
Availability of RWR78S5491FRRSL
QUANTITY
RWR78S5491FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S5491FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR78S5491FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.49k
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S5491FRRSL
Related LinksRWR78S5, RWR78S5491FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S5491FRRSL Details Description
Related parts for RWR78S5491FRRSL
CONN PIN HOOD INT 160CF POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CONN HDR 26POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
TERM MARKER datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN CABLE datasheet.pdf
RES SMD 196 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf