Vishay/Dale RWR78S5620FRB12
RWR78S5620FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S5620FRB12
Brief Description
RES 562 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S5620FRB12.pdf
Availability of RWR78S5620FRB12
QUANTITY
RWR78S5620FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S5620FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR78S5620FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)562
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S5620FRB12
Related LinksRWR78S5, RWR78S5620FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S5620FRB12 Details Description
Related parts for RWR78S5620FRB12
IC SWITCH BUS 32B FET 96-LFBGA datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS .050" STR PCB datasheet.pdf
RES 169K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE W/PIN datasheet.pdf
CAP CER 18PF 100V CH 0603 datasheet.pdf
TOP1.5GS 12/180 5.08 OG EEXE datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 2.2K OHM 5% 0603 datasheet.pdf
CONICAL FINE 30 DEGREE 0.51MM datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
POT 500 OHM 2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
RES SMD 24.9K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf