Vishay/Dale RWR78S5621BSRSL
RWR78S5621BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S5621BSRSL
Brief Description
RES 5.62K OHM 10W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S5621BSRSL.pdf
Availability of RWR78S5621BSRSL
QUANTITY
RWR78S5621BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S5621BSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR78S5621BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.62k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S5621BSRSL
Related LinksRWR78S5, RWR78S5621BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S5621BSRSL Details Description
Related parts for RWR78S5621BSRSL
TRANS NPN 30V 3A SOT223 datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 WW datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 2200 OHM 5% 0603 datasheet.pdf
DISPLY DGTL NEG 12-24VDC RED/GRN datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS VERT 4.2MM TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf