Vishay/Dale RWR78S5621FRB12
RWR78S5621FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S5621FRB12
Brief Description
RES 5.62K OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S5621FRB12.pdf
Availability of RWR78S5621FRB12
QUANTITY
RWR78S5621FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S5621FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR78S5621FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.62k
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S5621FRB12
Related LinksRWR78S5, RWR78S5621FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S5621FRB12 Details Description
Related parts for RWR78S5621FRB12
CONN PLUG 50POS .050 UNSHLD SCSI datasheet.pdf
LED GRN DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC DRIVER GATE HALF BRIDGE 10LLP datasheet.pdf
RES SMD 620K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
METRAL 1000 HEADER ASSY datasheet.pdf
CAP CER 4.6PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
MINI ENCLOSED SAFETY LIMIT SW datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONN FPC 11POS 0.30MM R/A datasheet.pdf