Vishay/Dale RWR78S57R6FSBSL
RWR78S57R6FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S57R6FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 57.6 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S57R6FSBSL.pdf
Availability of RWR78S57R6FSBSL
QUANTITY
RWR78S57R6FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S57R6FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR78S57R6FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)57.6
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S57R6FSBSL
Related LinksRWR78S5, RWR78S57R6FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S57R6FSBSL Details Description
Related parts for RWR78S57R6FSBSL
CAP ALUM 470UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
PELTIER MOD 30 X 4MM 6.0A INP datasheet.pdf
IC ADC 16BIT SER 500K 16VQFN datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 50.1VC DO218AB datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 0.18UF 4V X6S 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf