Vishay/Dale RWR78S59R0FSBSL
RWR78S59R0FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S59R0FSBSL
Brief Description
RES 59 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S59R0FSBSL.pdf
Availability of RWR78S59R0FSBSL
QUANTITY
RWR78S59R0FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S59R0FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR78S59R0FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)59
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S59R0FSBSL
Related LinksRWR78S5, RWR78S59R0FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S59R0FSBSL Details Description
Related parts for RWR78S59R0FSBSL
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC COUNTER RIPPLE 12ST 16-DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CAP CER 16PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
802.15 INTERA FRONT END MODULE Z datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
DIN RECEPT RA PF R datasheet.pdf
WIRE MARKER ADH datasheet.pdf
IC LED DRIVER 40MA 48QFN datasheet.pdf
OTHER ELASTOMERS datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf