Vishay/Dale RWR78S6811BRRSL
RWR78S6811BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S6811BRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.81K OHM 10W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S6811BRRSL.pdf
Availability of RWR78S6811BRRSL
QUANTITY
RWR78S6811BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S6811BRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR78S6811BRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.81k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S6811BRRSL
Related LinksRWR78S6, RWR78S6811BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S6811BRRSL Details Description
Related parts for RWR78S6811BRRSL
CONN HEADER .100 SINGL STR 3POS datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 2POS R/A 3.50MM datasheet.pdf
CONN RCPT DUAL ENTRY 4POS .100" datasheet.pdf
RES 5.49 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG RED 1000' datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 7.1PF 100V NP0 0201 datasheet.pdf