Vishay/Dale RWR78S6R19FSBSL
RWR78S6R19FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S6R19FSBSL
Brief Description
RES 6.19 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S6R19FSBSL.pdf
Availability of RWR78S6R19FSBSL
QUANTITY
RWR78S6R19FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S6R19FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR78S6R19FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.19
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S6R19FSBSL
Related LinksRWR78S6, RWR78S6R19FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S6R19FSBSL Details Description
Related parts for RWR78S6R19FSBSL
TERM BLOCK HDR 11POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
ENDPLATE 1.5MM WDU 2.5-10 PA OR datasheet.pdf
CAP MICA 330PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
IC FIFO SYNC DUAL 512X9 64-TQFP datasheet.pdf
CONN HEADER SPRING 49POS SLD CUP datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 64MM datasheet.pdf
MOTOR CABLE SERVO MSME 50W-750W datasheet.pdf