Vishay/Dale RWR78S75R0FSBSL
RWR78S75R0FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S75R0FSBSL
Brief Description
RES 75 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S75R0FSBSL.pdf
Availability of RWR78S75R0FSBSL
QUANTITY
RWR78S75R0FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S75R0FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR78S75R0FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)75
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S75R0FSBSL
Related LinksRWR78S7, RWR78S75R0FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S75R0FSBSL Details Description
Related parts for RWR78S75R0FSBSL
CONN HEADER 3POS VERT SMD 15GOLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 128POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.047" NYLON 3.05MM datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 760VAC Y5U RDL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf