Vishay/Dale RWR78S7R68FRBSL
RWR78S7R68FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S7R68FRBSL
Brief Description
RES 7.68 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S7R68FRBSL.pdf
Availability of RWR78S7R68FRBSL
QUANTITY
RWR78S7R68FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S7R68FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR78S7R68FRBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.68
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S7R68FRBSL
Related LinksRWR78S7, RWR78S7R68FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S7R68FRBSL Details Description
Related parts for RWR78S7R68FRBSL
LED RED DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.7A 5DDPAK datasheet.pdf
IC REG BUCK BST INV 0.12A 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 412K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC GATE NAND 1CH 3-INP 6-DSBGA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 21POS STRGHT PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS DUAL RA SMD datasheet.pdf
WASHER SHOULDER M2.5 NYLON datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT PIN datasheet.pdf