Vishay/Dale RWR78S8R87FRRSL
RWR78S8R87FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S8R87FRRSL
Brief Description
RES 8.87 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S8R87FRRSL.pdf
Availability of RWR78S8R87FRRSL
QUANTITY
RWR78S8R87FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S8R87FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR78S8R87FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.87
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S8R87FRRSL
Related LinksRWR78S8, RWR78S8R87FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S8R87FRRSL Details Description
Related parts for RWR78S8R87FRRSL
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 3.5MM datasheet.pdf
IC MOSFET RF N-CHAN TO270-2 GW datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 54.9 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 250MW 3DFN datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
TRIMMER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 3.4A datasheet.pdf