Vishay/Dale RWR78SR100DMB12
RWR78SR100DMB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR78SR100DMB12
Brief Description
RES 0.1 OHM 10W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78SR100DMB12.pdf
Availability of RWR78SR100DMB12
QUANTITY
RWR78SR100DMB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78SR100DMB12
Internal Part NumberEIS-RWR78SR100DMB12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.1
Tolerance±0.5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78SR100DMB12
Related LinksRWR78SR, RWR78SR100DMB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78SR100DMB12 Details Description
Related parts for RWR78SR100DMB12
LED GRN DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC TXRX RS485 3.3V FD 14-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 95.3K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
IC TXRX IND ETHERNET 48HTQFP datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 23H OLIVE datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 2.01A 132 MOHM datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 15MM datasheet.pdf
CONN PLUG FLEX 3POS W/SKTS datasheet.pdf