Vishay/Dale RWR78SR499FRS73
RWR78SR499FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR78SR499FRS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.499 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78SR499FRS73.pdf
Availability of RWR78SR499FRS73
QUANTITY
RWR78SR499FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78SR499FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR78SR499FRS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.499
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78SR499FRS73
Related LinksRWR78SR, RWR78SR499FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78SR499FRS73 Details Description
Related parts for RWR78SR499FRS73
IC LI-ON LINEAR CHRG MGMT 10-SON datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.1A SOT-23 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 51 TYPE datasheet.pdf
5.0MM EURO PLUG RA ME GRN 8CKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC ANALOG CAR RADIO TUNER 64QFP datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf