Vishay/Dale RWR78SR499FRS73
RWR78SR499FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR78SR499FRS73
Brief Description
RES 0.499 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78SR499FRS73.pdf
Availability of RWR78SR499FRS73
QUANTITY
RWR78SR499FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78SR499FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR78SR499FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.499
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78SR499FRS73
Related LinksRWR78SR, RWR78SR499FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78SR499FRS73 Details Description
Related parts for RWR78SR499FRS73
CONN HEADER 6POS 1.25MM STR TIN datasheet.pdf
RES SMD 221K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 11V SOT363 datasheet.pdf
IC TXRX RS232 250KBPS 28-SSOP datasheet.pdf
PATCHCORD BANTAM 3COND 10FT ORG datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1/4W .25% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 30POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONN ADAPTER 8P-8P F-M PNL MNT datasheet.pdf
FERRITE CORE EQ 2.4UH N49 datasheet.pdf