Vishay/Dale RWR80N1000DSRSL
RWR80N1000DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N1000DSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N1000DSRSL.pdf
Availability of RWR80N1000DSRSL
QUANTITY
RWR80N1000DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N1000DSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80N1000DSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±0.5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N1000DSRSL
Related LinksRWR80N1, RWR80N1000DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N1000DSRSL Details Description
Related parts for RWR80N1000DSRSL
IC DAS 12BIT 8CH 44-PLCC datasheet.pdf
RES SMD 634K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 1.0 4 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
OPERATING HEAD SIDE ROTARY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
RES 0.825 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 24.4VC DO-214AB datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf