Vishay/Dale RWR80N1001DRBSL
RWR80N1001DRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N1001DRBSL
Brief Description
RES 1K OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N1001DRBSL.pdf
Availability of RWR80N1001DRBSL
QUANTITY
RWR80N1001DRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N1001DRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80N1001DRBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N1001DRBSL
Related LinksRWR80N1, RWR80N1001DRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N1001DRBSL Details Description
Related parts for RWR80N1001DRBSL
IC REG BUCK ADJ 0.6A SYNC 8MSOP datasheet.pdf
IC DIVIDER /4 5V/3.3V 8-SOIC datasheet.pdf