Vishay/Dale RWR80N10R0FPBSL
RWR80N10R0FPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N10R0FPBSL
Brief Description
RES 10 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N10R0FPBSL.pdf
Availability of RWR80N10R0FPBSL
QUANTITY
RWR80N10R0FPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N10R0FPBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80N10R0FPBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N10R0FPBSL
Related LinksRWR80N1, RWR80N10R0FPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N10R0FPBSL Details Description
Related parts for RWR80N10R0FPBSL
CAP CER 47PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC GATE NOR 1CH 2-INP 5-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 8NS 100TQFP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V TSOT23-6 datasheet.pdf
RES ARRAY 19 RES 4.7K OHM 20SOIC datasheet.pdf
IC DOWNCONVERSION MIXER 36TQFN datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf