Vishay/Dale RWR80N10R0FSB12
RWR80N10R0FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N10R0FSB12
Brief Description
RES 10 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N10R0FSB12.pdf
Availability of RWR80N10R0FSB12
QUANTITY
RWR80N10R0FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N10R0FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR80N10R0FSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N10R0FSB12
Related LinksRWR80N1, RWR80N10R0FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N10R0FSB12 Details Description
Related parts for RWR80N10R0FSB12
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 17A 4.7 MOHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 260MA 3.01 OHM datasheet.pdf
Connector Receptacle 80 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CAP CER 11PF 50V U2J AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 390K OHM 0804 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 6POS 1MM datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM T766 datasheet.pdf
PWRBLADE VERT LF REC datasheet.pdf
35A Silicon Power Rectifier Diode IC datasheet.pdf