Vishay/Dale RWR80N1100FRRSL
RWR80N1100FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N1100FRRSL
Brief Description
RES 110 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N1100FRRSL.pdf
Availability of RWR80N1100FRRSL
QUANTITY
RWR80N1100FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N1100FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80N1100FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)110
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N1100FRRSL
Related LinksRWR80N1, RWR80N1100FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N1100FRRSL Details Description
Related parts for RWR80N1100FRRSL
RES MO 1/2W 8.2K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 80V 3.4A/2.6A SOP8 datasheet.pdf
CAP CER 5.9PF 50V U2J 0402 datasheet.pdf
RES 255 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 28POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CONN SC DUPLEX F TYPE 2MM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf