Vishay/Dale RWR80N1150FRB12
RWR80N1150FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N1150FRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 115 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N1150FRB12.pdf
Availability of RWR80N1150FRB12
QUANTITY
RWR80N1150FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N1150FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR80N1150FRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)115
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N1150FRB12
Related LinksRWR80N1, RWR80N1150FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N1150FRB12 Details Description
Related parts for RWR80N1150FRB12
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 210K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 1 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
OPEN TOP JUMPER SOCKET datasheet.pdf
Connector Socket 60 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 2.7MH 88MA 47.3 OHM datasheet.pdf
HALL EFF THUMBWHEEL BLK W/ TAB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
50 MODII HDR DRRA 3/4SHRD .100 datasheet.pdf
RES SMD 43 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 28V datasheet.pdf