Vishay/Dale RWR80N1271FSRSL
RWR80N1271FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N1271FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.27K OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N1271FSRSL.pdf
Availability of RWR80N1271FSRSL
QUANTITY
RWR80N1271FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N1271FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80N1271FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.27k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N1271FSRSL
Related LinksRWR80N1, RWR80N1271FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N1271FSRSL Details Description
Related parts for RWR80N1271FSRSL
SENSOR MAG SPST-NO 5/16 THD 200V datasheet.pdf
FIBER OPT 1.5MM POLY RED 1.52M datasheet.pdf
RES SMD 5.1 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 8SOP datasheet.pdf
RES SMD 0.0 OHM JUMPER 0.4W 0204 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN 09VOUT datasheet.pdf
IC MCU 16KB 4KB RAM 85LGA datasheet.pdf
RES 100 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 75V 150MA SOD323 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf