Hirose Electric Co Ltd FH12-22S-0.5SVA(54)
FH12-22S-0.5SVA(54) picture photo
Mfg. Part Number
FH12-22S-0.5SVA(54)
Brief Description
CONN FFC VERT 22POS 0.50MM SMD
Datasheet Download
FH12-22S-0.5SVA(54).pdf
Availability of FH12-22S-0.5SVA(54)
QUANTITY
FH12-22S-0.5SVA(54) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH12-22S-0.5SVA(54)
Internal Part NumberEIS-FH12-22S-0.5SVA(54)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFH12 Series
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH12
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount
Connector/Contact TypeContacts, Vertical, 1 Sided
Number of Positions22
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.142" (3.60mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeStraight
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH12-22S-0.5SVA(54)
Related LinksFH12-22S-, FH12-22S-0.5SVA(54) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH12-22S-0.5SVA(54) Details Description
Related parts for FH12-22S-0.5SVA(54)
RELAY OPTOMOS 250MA DP-NO 8FLTPK datasheet.pdf
TRANSFORMER TELECOM DUAL T1/E2 datasheet.pdf
IC FIFO 8KX18 LP 20NS 64QFP datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 1A 250VAC 65VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
RES 23.7 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10.8K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 6COL WK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 0.4MM SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS PIN datasheet.pdf