Vishay/Dale RWR80N1471FRB12
RWR80N1471FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N1471FRB12
Brief Description
RES 1.47K OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N1471FRB12.pdf
Availability of RWR80N1471FRB12
QUANTITY
RWR80N1471FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N1471FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR80N1471FRB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.47k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N1471FRB12
Related LinksRWR80N1, RWR80N1471FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N1471FRB12 Details Description
Related parts for RWR80N1471FRB12
IC TX/RX RS-232 5V W/SD 18DIP datasheet.pdf
CABLE D-SUB - AFP37B/AE37G/X datasheet.pdf
HEADER OPEN .025"DIA .900 64POS datasheet.pdf
KIT APPLICATION BLUETOOTH US datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 3% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CABLE 6COND 18AWG NATURAL 500' datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS 3.81MM VERT BK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf