Vishay/Dale RWR80N1580BSBSL
RWR80N1580BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N1580BSBSL
Brief Description
RES 158 OHM 2W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N1580BSBSL.pdf
Availability of RWR80N1580BSBSL
QUANTITY
RWR80N1580BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N1580BSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80N1580BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)158
Tolerance±0.1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N1580BSBSL
Related LinksRWR80N1, RWR80N1580BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N1580BSBSL Details Description
Related parts for RWR80N1580BSBSL
DC/DC CONVERTER 3.3V 10W datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
IC BUFFER ZD 1:18 PLL 32-LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .102M 39POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 2POS SKT datasheet.pdf
MULTI-PAIR 18COND 18AWG 1000' datasheet.pdf
CONN HEADER 29POS .100" GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS PNL MNT PIN PCB datasheet.pdf